صفحه اصلی > تازه ها - جزئيات اخبار

بررسی مشکلات حمل‌ونقل بین‌المللی مسافر و کالا بین ایران و آذربایجان

تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور مسئولان حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل
تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور مسئولان حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی دو کشور، در محل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای امضا شد.
به گزارش تین‌نیوز به نقل از به روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان که ریاست این اجلاس دو روزه را در تهران بر عهده دارد، اظهار داشت: کمیسیون مشترک حمل‌ونقل جاده‌ای ایران و آذربایجان، به منظور توسعه هرچه بیشتر روابط حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای فیمابین برگزار شد و در زمینه تبادل اطلاعات و آمار، بررسی مسائل و مشکلات حمل‌ونقل مسافر بین دو کشور، مسائل و مشکلات حمل‌ونقل کالا بین دو کشور و سایر موارد مذاکره شد که پس از دو روز طرفین به توافقاتی دست یافتند.
عطرچیان افزود: طرف ایرانی خواستار بررسی مسائل و مشکلات موجود در بخش حمل‌ونقل بین‌المللی مسافر از جمله تردد برخی از اتوبوس‌های آذری به مقاصدی غیر از مقاصد قید شده در نقشه راه، ارائه یک نسخه از قراردادهای حمل‌ونقل مسافری فیمابین دو کشور به گمرکات مرزی آذربایجان و تأییدیه قراردادهای باکو- نخجوان توسط وزارت نقلیه جمهوری آذربایجان شد که مقرر شد طرف آذری این موارد را بررسی و به اطلاع مقامات مربوطه رسانده و نتیجه را از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام کند.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در خصوص اعلام میزان عوارض دریافتی از ناوگان باری و مسافری به منظور یکسان‌سازی عوارض دریافتی از ناوگان طرفین به مقصد و ترانزیت از کشور آذربایجان خاطرنشان کرد: طرف آذری اعلام کرد در مناطق مرزی به استثنای حمل کالای خطرناک مبلغ 160دلار بابت گذر از مرز، 80 دلار بابت حق استفاده از خاک به مدت 14 روز، 40 دلار بابت بیمه (دارندگان کارت سبز از پرداخت این مبلغ معاف هستند) و 25 دلار عوارض ورود به شهرهای بزرگ (باکو، گنجه و سومقاییت) از ناوگان ایرانی دریافت می‌شود که مقرر شد طرف ایرانی نیز بر اساس اصل رفتار متقابل عمل کند.
وی تصریح کرد: طبق این تفاهم‌نامه عوارض حمل‌ونقل کالاهای خطرناک براساس کنوانسیون ADR اخذ می‌شود و کالاهایی که از نظر ایران خطرناک محسوب نمی‌شوند، از طریق مجاری دیپلماتیک به جمهوری آذربایجان اعلام می‌کند.
عطرچیان در رابطه با وزن مجاز ناوگان باری غیرترافیکی در راه‌های عمومی افزود: به منظور یکسان‌سازی وزن مجاز ناوگان باری غیرترافیکی، وزن مجاز را 42 تن اعلام کردیم که بر اساس آن، جمهوری آذربایجان نیازمند تغییر قوانین است.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همچنین طبق این تفاهم‌نامه، خواستار بررسی محدودیت بعد از فک پلمپ در مرزهای آستارا و بیله‌سوار برای ادامه مسیر باتوجه به مقصد قیدشده CMR، پیگیری توقف‌های طولانی مدت بعضی از کامیون‌ها در گمرکات آذربایجان به علت عدم حضور صاحب بار برای تخلیه و بررسی تردد ناوگان فرسوده دو طرف به قلمرو یکدیگر جهت افزایش ایمنی و حفاظت از محیط زیست شد.
وی افزود : بر اساس توافق صورت گرفته در اجلاس کمیته مشترک حمل‌ونقل جاده‌ای مورخ 17 ژوئن 2014 در تهران در خصوص تبادل مجوز عبور تا سقف 10هزار برگ و همچنین اجرایی شدن تبادل 5 هزار برگ مجوز عبور، طرفین در خصوص افزایش مجوزهای مذکور تا سقف 10هزار برگ و طرح آن در کمیسیون مشترک اقتصادی فی مابین آتی به توافق رسیدند.
عطرچیان اظهار داشت: طرف آذری با بیان ورود بدون اعمال محدودیت ناوگان باری ایرانی به تمام نقاط قلمرو آذربایجان برای تخلیه و بارگیری، خواستار رفع محدودیت‌های اعمال شده برای تخلیه و بارگیری ناوگان آذری در قلمرو ایران و همچنین همسان‌سازی مدت مجاز توقف کامیون‌ها از 4روز به 14 روز مجاز اعمال شده شدکه مقرر شد طرف ایرانی مراتب را بررسی کند.
وی در رابطه با هزینه‌های دریافتی از ناوگان آذری تحت عناوین هزینه‌های X-Ray، نصب GPS و همچنین ورود موقت نیز خاطرنشان کرد: در راستای حذف این هزینه‌ها، موضوع مذکور در نشست‌های آینده کمیسیون مشترک اقتصادی و یا نشست‌های آتی تخصصی گمرکی فیمابین دو کشور مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
عطرچیان در آخر بر برگزاری مرتب و سالانه نشست‌های مشترک فیمابین تشکل‌های حمل‌ونقلی خصوصی دو کشور و همکاری بیشتر تأکید کرد.
این گزارش حاکی است با توجه به عضویت دو کشور در سازمان همکاری اقتصادی اکو، کریدور شمال–جنوب و کریدور تراسیکا و اهمیت همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای منطقه‌ای در توسعه روابط تجاری در منطقه، دو طرف موافقت کردند همکاری‌های مابین خود را در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مذکور ارتقا دهند.
بر اساس این گزارش ابراهیم علی‌اف معاون خدمات حمل‌ونقل جاده‌ای وزارت نقلیه کشور آذربایجان در پایان این نشست دوروزه با ابراز خرسندی از مناسبات حمل‌ونقلی بین دو کشور و قدردانی از میزبانی طرف ایرانی ادامه روند مذاکرات مابین را خواستار شد.
در این اجلاس دوروزه نمایندگانی از وزارت امورخارجه، گمرک جمهوری اسلامی ایران، دفتر امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی وزارت راه وشهرسازی، انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران و انجمن صنفی شرکت‌های مسافربری کشور نیز حضور داشتند.
    گروه خبري   :   بارنت تاریخ    :   1395/04/23 ساعت:    :   21:20:58
نام
آدرس صندوق الکتریکی  
نظرات کاربران  

کد فوق را اینجا وارد کنید